دودکش ویلا

کلاهک ویلا ( ژاپنی)

 

در میان انواع کلاهک بام، کلاهک ژاپنی که در اصطلاح به کلاهک پره‌ای نیز معروف می‌باشد، از شکیل ترین کلاهک ها محسوب می‌گردد. کلاهک ژاپنی عموماً در منتهی الیهِ لوله‌های دودکش و لوله‌های وِنت در بام نصب و مورد استفاده دارد.با توجه به ساختار و ظاهرِ کلاهک ژاپنی و امکان تخلیه‌ی آسانِ هوا و دود از لابلای طبقاتِ گریلیِ کلاهک ژاپنی ،آن را در ردیف زیباترین و پرکابردترین کلاهک ها نشانده است.از جمله کاربردهای اصلیِ کلاهک دودکش این مدل استفاده از آن در دهانه‌ی خروجیِ لوله‌های دودکش موتورخانه در بام است.با توجه به میزان دود خروجی از مشعل دیگ موتورخانه و بنا به نیاز مشعلِ دیگِ موتورخانه به هوای آزاد به عنوان اکسیژنِ سوخت، بر اساس محاسبات دقیق می‌توان ابعاد پایه کلاهک ژاپنی و همچنین تعداد گریل های کلاهک ژاپنی را تعیین و اقدام به ساخت کرد.
 
 
کلاهک ژاپنی 
 
 
 کاربرد های کلاهک 
 
کاربردِ دیگرِ کلاهک ژاپنی در دهانه لوله‌ها و داکتِ دودکشِ هودهای صنعتی و خانگی است.  کلاهک ژاپنی برای خروج گاز دی اکسید کربنِ حاصل از سوختنِ گازِ انواع بخاری گازیها نیز استفاده می‌شود.  همچنین کلاهک ژاپنی در تخلیه‌ی دود سیستم شومینه نیز قابلیت خوبی و کاریردی دارد.  با توجه به ظاهرِ نامناسبِ لوله‌های ونت در بام، می‌توان لوله‌های ونتِ موجود در بام را که در کنارهم قرار گرفته اند را در یک جا تجمیع کرد و با کلاهک ژاپنی تمام لوله‌های ونت را کاور کرده و از معرض دید خارج کرد تا وجهه‌ی ظاهریِ بام دارای تناسبِ دیدِ خوبی گردد.  از کلاهک ژاپنی در انواع سقف ها مثل سقف های مسطح و سقف های شیبدار،به راحتی می‌توان استفاده کرد.  ارتفاع استاندارد برای ساخت کلاهک ژاپنی در هر ابعاد،به میزان ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر است،که بنا به تقاضای ناظر یا کارفرما این ارتفاع قابل افزایش یا کاهش است.  تعداد پرّه های گریلیِ کلاهک ژاپنی معمولا ۴ پرّه است،اما با توجه به سفارشی بودنِ مراحلِ ساخت،تعدادِ این پرّه های کلاهک ژاپنی نیز قابل افزایش است.
 
 
 
کلاهک ویلا
 
ورق مورد نیاز برای ساخت کلاهک 
 
 کلاهک ژاپنی از انواع ورق روغنی،گالوانیزه،سیاه و حتی گاهی از استیل قابل ساخت است.  در صورت استفاده از ورق روغنی،سیاه و حتی گالوانیزه در ساخت کلاهک ژاپنی برای جلوگیری و ممانعت از اکسیدشدن و زنگ زدگی و استهلاکِ زودرس، بر روی سطح آن از پوشش رنگ کوره ای استفاده می گردد.
 

نکاتی در رابطه با ساخت کلاهک

 ضخامت ورقِ استفاده شده در کلاهک ژاپنی نیز بنا به ابعاد کلاهک متفاوت است،اما بطور عُرفی از ورق یک میل با رنگ کوره ای برای ساخت کلاهک ژاپنی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است ضخامت ورق مصرفی در ساخت کلاهک ژاپنی ،از نیم میلیمتر تا ۲ میلیمتر متغیر است.اگر ضخامت ورق، یک و کمتر از یک میل باشد برای اتصال قطعات کلاهک ژاپنی از اتصالِ نقطه جوش و برای ضخامت های بالاتر از اتصال جوشکاری استفاده می‌شود.  اگر کلاهک ژاپنی بر روی سطح افقی قابلیتِ نشیمن داشته باشد،در لبه‌ی پایینِیِ پایه‌ی کلاهک ژاپنی در هنگام ساخت، یک خمِ سه سانتی ایجاد می‌شود. که با ایجاد جای پیچ روی این لبه‌ی سه سانتیِ کلاهک ژاپنی ،آن را در محل مورد نظر نصب و تثبیت می کنند.  همچنین اگر قرار باشد کلاهک ژاپنی روی مقطعِ جهارگوشی را کاور کند لبه‌ی پایینیِ کلاهک ژاپنی بدون خم ساخته می‌گردد ولی در عوض از داخل در چند سانتیمتریِ پایه‌ی کلاهک ژاپنی یک نوارِ L شکل یا نبشی چرخانده می‌گردد که وقتی پایه‌ی کلاهک ژاپنی روی مقطع چهارگوش  را کاور می‌نماید، با گیرکردنِ نبشی روی سطح چهارگوش، کلاهک ژاپنی ترمز کرده و در همین وضعیت تثبیت و نصب گردد.  بام کلاهک ژاپنی به صورت یک شیبه،دوشیبه‌ی مسطح و دوشیبه‌ی قوس دار قابل طراحی و ساخت است.  پرّه های گریلیِ کلاهک ژاپنی که به صورت پرّه های Z شکل به صورت موازی و منظم،طراحی و خم کاری شده اند بعداز نصب و جانمایی روی پایه کلاهک ژاپنی ،باعث عدم نفوذ آب باران و برف به داخل کلاهک ژاپنی می گردد.  اگر دورتادورِ چهاروجهِ پایه‌ی کلاهک ژاپنی آزاد و بدون مانع باشد،تمامیِ وجوهِ کلاهک(هرچهار وجه)به صورت پرّه دار ساخته می‌گردد.  اگر یک وجه از وجوهِ پایه‌ی کلاهک ژاپنی با مانع مواجه باشد، پره های کلاهک ژاپنی به صورت سه طرفه ساخته می‌گردد.  بعضی اوقات بر اساس موقعیتِ محلِ نصبِ کلاهک ژاپنی، پایه ها به صورت ناگونیا یا گوشه به داخل و یا چندوجهی ساخته می‌گردد.  از جمله مزایای استفاده از کلاهک ژاپنی ،امکان استفاده از آن بر روی دیوار و همچنین نمای ساختمان است.  استفاده از کلاهک ژاپنی در محیطهایی که دارای ریزگرد و گردوعبار است، توصیه می گردد.  از جمله کاربردهای جنبیِ کلاهک ژاپنی  استفاده از آن برای تامین هوای تازه‌ی اتاقکِ دستگاه های هواساز است.  اگر بخواهیم از نزدیکترین نوع کلاهک نسبت به کلاهک ژاپنی نام ببریم باید به کلاهک پره‌ای گرد اشاره کرد که با مقطعِ پایه و پره های گرد مشابه با کلاهک ژاپنی ساخته می‌گردد.  استفاده از پوشش رنگ(رنگ پودری استاتیکِ کوره ای) در سطح بیرونی و داخلیِ تمامیِ کلاهک های بام،از جمله کلاهک ژاپنی برای جلوگیری از استهلاک زودرس بسیار ضروری است.
 
نمونه ای از کلاهک رنگ شده در تصویر مشاهده می کنید 
 
کلاهک ویلا سایز بزرگ
 
 
انواع کلاهک ویلا ( ژاپنی)
 

1- کلاهک ژاپنی یکطرفه

2- کلاهک ژاپنی دوطرفه

3- کلاهک ژاپنی سه طرفه

4- کلاهک ژاپنی چهارطرفه

5- کلاهک ژاپنی گرد

6- کلاهک ژاپنی چند وجهی

7- کلاهک ژاپنی ال شکل

8- کلاهک ژاپنی قِناس یا فارسی بُر

9- کلاهک ژاپنی سرتخت

 

 

در ادامه تصاویر کلاهک ویلا یا ژاپنی  را برایتان قرار می دهیم :

 

 

 

 
 

تماس با ما

 • icon
  آدرس :بازارآهن تهران(شادآباد)، بلوار 45متری بهار شمالی،مرکز تجاری پارس فلز،بلوکE،پلاک12
 • icon
  تلفن ۱ : 02166306162 
  تلفن ۲ : 02166246019
 • icon
  موبایل : ۰9128460162
  تلگرام: ۰9128460162